DN15-DN100 Unadjustable Float Valve For Normal Temperature 304 316 Stainless Steel
Wenzhou Fuchuang Valve Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MOQ : 1 piece
Price : 0.7-2000 usd
Packaging Details : carton
Delivery Time : 5-8 days
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 50000pieces/Year
Place of Origin : Zhejiang,China
Certification : ISO 9001
Model NO. : H24X-16
Structure : Float Valve
Type : Float Valve
Function : Float Valve
Temperature : Normal Temperature
Standard : ISO 9001
Application : Industrial Usage, Water Industrial Usage
Price Term : EXW, Fob, CIF, CFR
Customized Support : OEM,Oed
Warranty : 1 Year
Transport Package : Carton
Specification : DN15~DN100
Trademark : FrtnVlve
Origin : China
HS Code : 8481804090
Media : Water
Material : Stainless Steel
Connection Form : Thread
Driving Mode : Manual
Nominal Pressure : Pn1.6MPa
Channel : Float Valve
Customization : Available | Customized Request
Contact Now
Detailed Photos
Product Parameters
SIZE L0 L1 L2 L3 L4 L5 d D S
1/4'' 10 16 27 18 60 270 5 10 100mm
3/8'' 10 16 27 18 60 270 5 10 100mm
1/2'' 14 21 30 24 70 275 8 10 115mm
3/4'' 15 22 31.5 24 70 275 10 12 115mm
1'' 18 28 41 29 90 350 15 16 135mm
1 1/4'' 20 31 44 29 94 370 15 16 150mm
1 1/2'' 22 32 49 38 115 480 22 24.5 225mm
2'' 25 36 57 40 128 500 27 28 250mm